YUMURTA KABUĞU DEYİP GEÇMEYİN! - Pratik Tarifim

Column Left

Sponsorlu Bağlantılar

Takip Et

5 Temmuz 2015 Pazar

YUMURTA KABUĞU DEYİP GEÇMEYİN!

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu BağlantılarYumurta kabuğunun faydası olur mu demeyin.
Güçlü kemik oluşumu, kemik sağlığının sürdürülmesi ve osteoporoz riskini azaltmak için yeterli miktarda kalsiyum almamız gerektiğini artık hepimiz biliyoruz. Kalsiyumun yanı sıra D vitamini, K vitamini, folik asit - B vitaminleri, potasyum, magnezyum, fos
Günlük 3-4 porsiyon süt ve süt ürünleri tüketimi ile kalsiyum ihtiyacımız karşılanmaktadır. Yumurta kabuğunun yaklaşık %90-95’ i kalsiyum olup, besinlerle alınan kalsiyuma göre vücutta sindirimi ve emilimi çok daha fazladır.

Yumurta kabuğu kalsiyumu ve D3 vitamini takviyesiyle yapılan çalışmalarda kemik yoğunluğu ölçümlerinde artışlar gözlemlenmiştir.

Bu nedenle de osteoporoz (kemik erimesi hastalığı ) riskini azaltmaya yardımcı iyi bir kalsiyum kaynağı olarak güvenli bir şekilde günlük beslenmeye eklenebilir.

Kuş/tavuk doğru beslenmezse ihtiyacımız olan besin öğelerini yumurta kabuğundan alamayız. Bu yüzden serbest gezinen kuşların veya sertifikalı organik her türlü yumurta kabuğu (tavuk, kaz, ördek) kullanılmalıdır.

 Salmonella bakterisi riski için iyi kaynatılmış olan yumurta kabuğu, kurutulup blendırla toz haline getirildikten sonra tüketilebilir.

 Elde ettiğiniz yumurta kabuğu tozunu saklamak isterseniz serin ve kuru bir yerde cam bir kavanozda muhafaza edebilirsiniz.

 Orta boy yumurta kabuğundan yaklaşık 1 çay kaşığı yumurta tozu elde edilebilir. Bu da yaklaşık 800 mg kalsiyum içermekte olup yetişkin bir birey için besinlerden alınan kalsiyumun miktarına göre ilave olarak kullanılabilir.

Kalsiyumun fazla alınması kas kramplarına sebep olabilir. Bu yüzden dikkatli kullanılmalı ve mutlaka potasyum kaynağı muz gibi besinlerin tüketimi de ihmal edilmemelidir
Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar
Hiç yorum yok:
Comments

Sponsorlu Bağlantılar