Yaban Kuşkonmazı İki Çeşittir; Sarmaşık ve Filiz (Aspariçe-Avronyes) - Pratik Tarifim

Column Left

Sponsorlu Bağlantılar

Takip Et

8 Haziran 2019 Cumartesi

Yaban Kuşkonmazı İki Çeşittir; Sarmaşık ve Filiz (Aspariçe-Avronyes)

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
Yaban Kuşkonmazı İki Çeşittir; Sarmaşık ve Filiz (Aspariçe-Avronyes)
Hele şu yabani kuşkonmaz konusunu bir açıklığa kavuşturalım! Nisan ayı tam zamanıdır malum.
Otların şahı ve şahbanu'su sayılan yaban kuşkonmazının iki gözdesini biraz daha yakından tanıyalım dedim. Zira, çok karıştırılıyor. Her ne kadar yörelere göre ismi değişkenlik gösterse de kendi içinde acı ve tatlısı olarak keskin ayrım gösterir.Acımsı kuşkonmaz
Acısı yani acıot da denilen sarmaşık - avronyes - izvinye halk arasında yumurtalık, eniş diye de anılır. Yeşil rengi oldukça açıktır ve kalp şeklinde çok zarif yaprakları vardır. Hafifçe haşlayarak kullanmak daha iyidir. Bir de bıçakla değil el ile kırılmalıdır ki acısı keskinleşmesin! Daha çok su ve dere kenarlarında yetişir. Solda fotoğrafı vardır.
Avronyez (sarmaşık) köfte tarifi için linki tıklayınız.

Yumurtalı yabani kuşkonmaz (sarmaşık, eniş) tarifi için linki tıklayınız.
Tatlı kuşkonmaz
Tatlısı, yani filiz - aspariçe - asfaraca denilen daha koyu yeşil ve bordomsu renkte olur.Halk arasında tilki kuyruğu, dilkimen, tilkişen, ayrelli gibi isimlere de bürünür. Çalı ve zeytin ağacı diplerini sever.
Her iki çeşit kuşkonmaz da halk arasındaki mutfaklarda en çok yumurtalı pişirilir. Taze soğan yaprakları ve zeytinyağında bol karabiberli hafifçe kavrulur, istenilen sayıda yumurta kırılır. Sağda fotoğrafını görebilirsiniz.
Kaynak : http://www.yemekmutfak.com/beslenme-diyet/1/50/yaban-kuskonmazi-iki-cesittir--sarmasik-ve-filiz-aspariceavronyes
Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar
Hiç yorum yok:
Comments

Sponsorlu Bağlantılar