Kaynatmadan Kolay Bamya Konservesi - Pratik Tarifim

Column Left

Sponsorlu Bağlantılar

Takip Et

12 Temmuz 2019 Cuma

Kaynatmadan Kolay Bamya Konservesi

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
Kaynatmadan Kolay Bamya Konservesi
Dün Malatya’dan çok sevdiğim tatlı komşum Öznur’um arayıp “Dondurucuya bamya nasıl konulur?” diye sorunca,”Senin için yayınlıyayım” dedim.Bu arada öğrendim ki;Malatya’da bamya fiyatları 5 ila 7 tl. arasındaymış.
Ben burada köylülerin bakkala getirdiği bamyayı 2.5 tl. den aldım.Arada ki farka bakarmısınız
Bu bamyalar kırmızı renkleriyle çok sevimli görünüyorlardı.Malumunuz bamya yumuşak tabiatlı bir sebzedir.Sindirim sistemine,özellikle mideye çok iyi gelir…
Kaynatmadan konserve yapımını öğrendiğim günden beri,başka nelerin konservesi yapılabilir diye araştırma yapıyorum.Uzun zamandır da “bamya konservesi yapılabilir mi?” diye düşünüyordum.Nette bu soruma bir cevap bulamadım ve kendim denemeye karar verdim.

Sonuç harika oldu.Derin dondurucunuzda fazla yer yoksa,bamya ve fasulyelerinizi bu şekilde muhafaza edebilirsiniz.Yapımı oldukça basit;
Malzemeler
1 kg.bamya
1/2 domates
Öncelikle bamyalarınızı güzelce yıkayın,baş kısmını koni şeklinde kesin.
Derin bir kabın içine bir limonu sıkıp,bamyaları bu suya atın
Bu arada domateslerin kabuklarını soyup,yemeklik doğrayın,bir tencereye alın
Hiç yağ koymadan domatesleri pişmeye bırakınDomatesler kaynamaya başlayıp,suyunu çekmeye başladıktan (yaklaşık 10-12 dakika kadar) sonra,bamyaları sudan çıkarıp,domateslere ilave edin.
Hafifçe karıştırıp,ağzını kapatın.
Bamyaları yumuşayana kadar pişirmeye devam edin. Az pişirirseniz ekşimesi kolaylaşır. Çiğ kalmaması lazım. Ayrıca limon sıkmanıza gerek yok. Domatesin ekşisi salyalanmayı engelliyor. (Açıp pişirdiğinizde biraz limon sıkabilirsiniz)
Bamyaları koyacağınız kavanozları ve kapaklarını,kaynar suyla çalkalayın.Hâlâ pişmekte olan bamyaları büyük bir kaşıkla bu kavanozlara yerleştirin.
Üzerinde suyu eksik görünüyorsa,kaynar u ilave ederek,fazla boşluk kalmamasını sağlayın.
Kapaklarını sıkıca kapatıp,kuru bir bez üzerine ters çevirin.Kavanozlar soğuyuncaya kadar düz çevirmeyin.
Güneş görmeyen bir yerde saklayın.
Bamya nasıl dondurulur?
Aynı şekilde hazırladığınız bamyaları,soğuduktan sonra poşetleyip dondurucuya atabilirsiniz.....Tarifi için  @cahide_sultan/ 'a teşekkürler 
Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar
Hiç yorum yok:
Comments

Sponsorlu Bağlantılar