Sırt Ağrısını Anında Geçiren 1 Dakikalık Egzersiz - Pratik Tarifim

Column Left

Sponsorlu Bağlantılar

Takip Et

5 Temmuz 2019 Cuma

Sırt Ağrısını Anında Geçiren 1 Dakikalık Egzersiz

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
Sırt Ağrısını Anında Geçiren 1 Dakikalık Egzersiz
İnsan sırt yapısı geniş ve karmaşık yapıdadır. Kas, kemik, tendon, bağ yapısı, sinir ve kan damarları boyundan kalçaya kadar uzanır.
1 Dakikalık Egzersizlerle Masa Başında Oluşan Sırt Ağrılarınızı Azaltabilirsiniz
Sırt ağrısı, özellikle masa başı çalışanı iseniz en büyük problemlerinizden biridir. Uzun süre aynı şekilde oturmak, bacak kaslarınızın ve kalçalarınızın hantallaşmasına sebep olduğu gibi, boyun ve sırt bölgenizde ciddi ağrılara yol açar.
Sırt ağrısı ya da boyun bölgesi şikayetiniz var ise bu bölgelerdeki kaslarınızı düzenli olarak çalıştırmanız ağrılarınızın azalmasına yardımcı olur. Ayrıca bu minik egzersizler kaslarınızın güçlenmesine ve esnekliklerini korumalarına destek olacaktır.
Eğer masa başında uzun süre çalışıyor ve ağrı çekiyorsanız, kendi sağlığınız için yapmanız gereken birer dakikalık pratik egzersizleri aşağıda sıralıyoruz. Bu egzersizleri her gün, günün dilediğiniz saatinde birer dakika boyunca uygulayın. Kısa bir süre sonra sırt ve boyun ağrısı şikayetleriniz azalacaktır.

1.Omurga Güçlendirme ve Esnetme
Hedef: merkez bölgesi ve sırt kasları
Düzgün ve düzenli uygulamada sırtınızın esnediğini ve rahatladığını hissedeceksiniz
1. Metod
Yere sırt üstü uzanın, dilerinizi kırın ve ayak tabanlarınızı yere basın. Kollarınız iki yana açık ve yerde olmalıdır. Başınızı ve dizlerinizi zıt yönlere çevirerek hareketi 1 dakika, 4 kere tekrar edin.2. Metod
Yere düz sırt üstü uzanın kollarınız yanlarınızda yerde olmalıdır. Başınızı ve kalçanızda itibaren bir bacağınızı zıt yönlere çevirin. 10 kere tekrar edin.3. Metod
Bisiklet hareketindeki gibi sırt üstü yere uzanıp bacaklarınızı 90 derece açı ile yere paralel bir şekilde havaya kaldırın. Daha sonra ellerinizle başınızı destekleyerek, başınıza zıt yönde bir bacağınızı ileri hareket ettirin, 20 kere tekrar edin.2. Torasik Omurga Güçlendirme
Hedef: merkez bölgesi ve orta sırt kasları
Düzgün ve düzenli uygulamada sırtınızın esnediğini ve rahatladığını hissedeceksiniz.
1. MetodBaşlangıç pozisyonundayken derin bir nefes alarak sırtınızı dışarı ve yukarı doğru kaldırın. Bu posizyonda 15-30 saniye kadar kalıp hareketi tekrar edin. Daha sonra başınızı yukarı ve karşıya çevirip kalçalarınızı dışarıya çıkararak hareketi deneyin. Bu pozisyonda 15 30 saniye kalın. Her iki şekli de 2 kere tekrar edin.
2. MetodSırtınız dışarı doğru ilk harekettiki gibi dururken aşağı bakın. Daha sonra sırtınızı dikleştirerek zıt kol ve bacaklarınızdan birer tanesini ileriye ve geriye doğru uzatın. Bu sırada başınız dik, karşıya bakın. 1 dakika boyunca 10 yavaş tekrar yapabilirsiniz.

3. Alt Omurga Güçlendirme
Hedef: karın bölgesi ve omurga
Düzgün ve düzenli uygulamada karın bölgenizde baskının azaldığını göreceksiniz.
1.Metod
Pelvisinizi sıkarak yere dayayın, nefes alırken göğsünüzü yukarı kaldırın sırtınız dik olsun. 10 yavaş tekrar yapın.2.Metod
Sırt üstü uzanın, kollarınız yanda pelvisiniz kasılı olsun. Bir bacağınızı ileri parmak uçlarınız gergin bir şekilde uzatırken diğerini kendinize doğru çekin. 10 yavaş tekrar yapın.
Kaynak : https://www.bitkilog.com
Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar
Hiç yorum yok:
Comments

Sponsorlu Bağlantılar