Column Left

Bizi Takip Edin

1 Temmuz 2015 Çarşamba

Elma’nın Faydaları Şifası ve Elma Sirkesi

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar

Elma’nın Faydaları Şifası ve Elma Sirkesi

Tatlı ve ekşi çeşitleriyle her mevsim bulunan fakat özellikle kış aylarında tüketilen elma hakkında uzmanlar “Eğer bir tek ağacınız olacaksa, onun elma ağacı olmasını tercih edin” diyor. Zengin içeriği ile vücudun bir çok ihtiyacını karşılayan elmanın her gün tüketilmesi öneriliyor.

Tezgâhlarda kırmızıdan pembeye, yeşilden sarıya değişen renk tonlarıyla iştah kabartan elma besin değeri çok yüksek, şifa dolu bir meyvedir. 5 binden fazla çeşidi olan elma ülkemizde Golden, Sterkin, Misket, Amasya, Gümüşhane, Niğde ve Ferik gibi çeşitleriyle her damak tadına hitap ediyor. Tatlı ve ekşi çeşitleriyle her mevsim bulunan fakat özellikle kış aylarında tüketilen elma hakkında uzmanlar “Eğer bir tek ağacınız olacaksa, onun elma ağacı olmasını tercih edin” diyor. Zengin içeriği ile vücudun bir çok ihtiyacını karşılayan elmanın hergün tüketilmesi öneriliyor.

Vitamin ve mineral deposu

Kanı temizleyici, idrar söktürücü, ürik aside ve romatizmalara karşı güçlendirici özelliği olan mineral tuzlar, midenin çalışma düzenini hızlandıran ve gastrite karşı mücadeleyi artıran organik asitler bulunduran elma vüccutta tıpkı bir antibiyotik gibi işlev görüyor.

Elmada su, protein, yağ, şeker (meyve şekeri), lif, potasyum, fosfor, magnezyum, kalsiyum, kükürt, sodyum bulunur. Ayrıca A, B1, B2, B5, B6, C, E vitaminleriyle çinko, iyot, kobalt, klor, silisyum ve çeşitli organik asitler mevcuttur. İnsanın bir günlük C vitamini ihtiyacanı karşılayacak C vitamini oranına sahiptir.

Kansızlığı önler

Demir, C vitamini ile birleştiğinde organizma tarafından mümkün olduğunca iyi şekilde emilir. Elmada her ikisi de olduğundan demir eksikliğine bağlı kansızlıkta faydalıdır. Olgun bir elma, sağlıklı bir insanın en ideal kan serumu değerlerine sahip mineral ve elektrolitlere sahiptir. Bu yüzden elma suyu kan suyu (serum) gibi değerlidir.

Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir

Elmadaki C vitamini vücudun savunma sistemini kuvvetlendirir. Bunun sonucu olarak soğuk algınlığı virüsleri vücuda giremezler. Flavonoid adlı kimyasal madde ise kansere sebep olan serbest radikallerin (bağışıklık sistemine zarar veren moleküllerin) meydana gelmesini önler. Aynı zamanda  kanser riskini ve DNA hasarını azaltan değerli  antioksidanlar (vücuda zarar veren maddelerin zararını yok eden kimyasal maddeler) içermektedir. Elmanın içeriğindeki bazı kimyasallar parkinson ve alzheimer gibi beyin hastalıkları konusunda da koruyucudur. Çünkü taze elmada bulunan bazı antioksidanlar, beyin hücrelerini stresten kaynaklanan etkilerden korumaktadır. Kabuklu yenmesi daha yararlıdır. Ayrıca araştırmalar elmanın, prostat ve akciğer kanseri riskini azalttığını da göstermiştir.

Astımdan korur

Hamilelik sırasında annenin yediği elma, bebeği astımdan koruyor. Hollandalı ve İskoç bilim adamlarının gerçekleştirdiği bir araştırmada; annelerin gebelikleri sırasında tükettikleri yiyeceklerden, çocukların astıma yakalanmasında koruyucu etkiye sahip tek gıdanın elma olduğu söyleniyor. Çünkü elma akciğerin kapasitesini artırıyor .

Kabızlık ve kolesterole birebir

Elmada bulunan zengin lif içeriği kalın bağırsak faaliyetlerine yardımcı olmasının yanında kalp hastalıklarında, kilo vermede ve  kolestrol kontrolünde etkilidir. Elma, taşıdığı bikarbonat iyonları sayesinde, sindirimi kolaylaştıran tek meyvedir. İçindeki pektin maddesi zararlı kolesterolü (LDL) düşürürken, faydalı kolesterol (HDL) oranını yükseltir.

Kan şekerini düşürmede yardımcı

Elmanın içindeki pektin maddesi şekeri içine hapsederek bağırsakta hızlı emilimini önler dolayısıyla kan şekerinin hızlı bir şekilde yükselmesine engel olur. Doktor tavsiyesi dahilinde elma, şeker hastalarının tüketebileceği en faydalı meyvelerden biridir.

Faydaları saymakla bitmiyor…

Böbreklerin temizlenmesine yarar,
Baş ağrısına iyi gelir,
Yüksek tansiyonu düşürür,
Romatizma ve gut hastalığına iyi gelir,
Bağırsaklardaki parazitlerin dökülmesini sağlar,
Sabah aç karnına yenildiğinde kanı temizler ve toksinleri (zehirli maddeleri) atmayı sağlar.
Isırarak yenirse, dişleri temizler ve diş etlerini güçlendirir.
Uykudan önce yenirse rahatlatır ve kolay uyumayı sağlar.
Yeşil, hafif ekşi olanları mide bulantılarını önler.
Gastritten kaynaklanan yanmaları hafifletir.
Okula giden çocukların beyin yapısına çok olumlu tesir eder.

Elmadan elde edilen bir şifa kaynağı da elma sirkesi:
•1 bardak su

•1 tatlı kaşığı dolusu elma sirkesi

•1 tatlı kaşığı dolusu çiçek balı, ile hazırlayacağımız karışım sabahları aç karnına küçük yudumlarla içilir. Sürekli kullanım sayesinde, öncelikle bedenin bağışıklık sistemi güçlenecek ve sizi pek çok hastalıktan korumada yardımcı olacaktır. Cilt güzelliğinde de etkilidir.

Elma suyundaki şifa
Elma suyu, gut ve romatizma rahatsızlıklarına karşı, soğuk algınlığına, öksürüğe, ses kısıklığına, yüksek ateşe ve iltihaplı hastalıklara, romatizmal böbrek ve karaciğer rahatsızlıkları, damar sertliği ve egzamaya karşı başarıyla kullanılabilir. Elma suyu sindirim sistemini uyarır ve mide mukozasını güçlendirir.

Soğuk algınlığına
Bir limonu ve çekirdekleriyle beraber elmayı doğrayın, biraz da kuru nane koyduktan sonra bir miktar su ile beraber kaynatıp sıcak sıcak için. Bu karışım üst solunum yollarına iyi geliyor.
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
Hiç yorum yok:
Comments

Column Left