Çilek Reçeli - Pratik Tarifim

Column Left

20 Mayıs 2019 Pazartesi

Çilek Reçeli

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
Çilek Reçeli
1 kg küçük çilek
3 su bardağı şeker
1 çay kaşığı tereyağ
1 çay kaşığı limon tuzu veya yarım limon suyu
Hazırlanışı:
Çilekleri temizleyelim. Bol suyla yikayalim. Tencereye alıp üzerini kapatacak şekilde şekerin tamamını üzerine dökelim. Bu şekilde bir gece bekletelim.
Ertesi gün sekerin yarısı eriyip sulanmis oluyor. Ufak boy bir tabağı soğuması için buzluğa koyun (sonradan olup olmadığını test ederken ihtiyacınız olacak)
Tencereyi ocağa alalım. Orta ateşte pisirelim. 20 dk sonra tereyağ ve limon tuzunu ekleyelim. Kopukulenmeye başlayınca üzerindeki köpukleri alalım. Ara sıra karıştırmayı ihmal etmeyin. 👉Pişmeye yakın ateşi arttıralım. . Kaynarken çıkan baloncuklar irileşmeye, göz göz olmaya başlayınca 2-3 dakika daha kaynatıp ocaktan alalım. Yaklaşık 40 dk da pisiyor. 👉 Reçelin kıvamının tutup tutmadığını anlamak için buzluğa koyduğunuz tabağın üzerine reçel bitmeye yakın


bir kaşık reçeli üzerine damlatın. Çok az bekledikten sonra tabağı eğin. Eğer su gibi akıyorsa pişirmeye devam. Yapışkan bir kıvam alıp akışkanlığını kaybetmeye başladıysa da reçeliniz oldu demektir. Reçelin renginin çok fazla kararmasına izin vermeyin, soğudukça da biraz katılaşacaktır ☺Çok piserse cilekler ezilebiliyor marmelat gibi oluyor. Buna dikkat edin lütfen!
Ocaktan alınan çileği sicakken ağzını iyice kapatın. Uzun süre beklemeyecekse yani ertesi gün tüketilecekse çilek soğumaya başladığında kavanozu kapatıp buzdolabına koyun. 👉Not: Eger çilekler pişmiş gibi ama suyu koyulasmamissa, çilekleri süzgeçle bir tabağa alın. Suyunu biraz daha pişirin. Sonra cilekleri içine ekleyin.Cilekler diri kalır😊Bu da başka yöntem..@zubeydemutfakta
Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar
Hiç yorum yok:
Comments