Column Left

Bizi Takip Edin

13 Temmuz 2019 Cumartesi

Kayısı Reçeli ( Kireç suyunda)

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
Kayısı Reçeli ( Kireç suyunda)
3 kg kayısı (yumuşak olmayacak )
2,5 kg toz şeker
2,5 litre su
1 tatlı kaşığı limon tuzu
1 kase toz kireç
3 litre su
Öncelikle toz kirece su ekleyelim karistiralim 1 saat bekletelim. Duru su yüzeye çıkmış ise kirec dibe çökmüşse üzeri kaymaksi bir tabaka oluşmuşsa dikkatlice suyu başka bir kaba süzelim. Kayısıları ortadan ikiye bölelim. Kayısıların üzerini kapatacak şekilde kireç suyunu (duru suyu) dökelim 3-4 saat bekletelim. Bu arada çekirdekleri kıralım içlerini bir taşım kaynatalım kabuklarını soyalım.

Kayısıları kireçli sudan alalım 3-4kez bol suda yıkayalım süzülmesi için süzgeçte bekletelim. Şekeri ve suyu ocağa alalım. Serbet kaynayıp koyu bir kıvam alınca(15-20 dk kaynaması yeterli olacaktir) kayısıları ve soluduğumuz çekirdek içlerini şerbete ekleyelim.
Kayısılar suyunu saldığı için şerbetimiz yeniden seyrelecektir. Tekrar kıvam almasını bekleyelim. Bu arada üzerinde oluşan köpükleri kevgir yardımıyla alalım. Racelimizin olgunlaşması yaklaşık yarim ila bir saat sürecektir. Olduğununu anlamak için bir tabaga bir iki kaşık şerbetimizden koyalım 2-3 dk dolapta bekletelim istenilen kıvama gelmişse limon tuzunu ekleyip iki dk daha kaynatip ocaktan alalım. Kavanozlara bölelim. Ben reçellerimi steril ettiğim kavanozlara sıcak sıcak koyup kapatıp ters çevirdim bu şekilde vakumladim. NOT:Tanesi bol olsun istiyorsanız su oranını biraz azaltabilirsiniz .
👉👉 @sultan.ozgul.tursen'tursen' a teşekkürler
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
Hiç yorum yok:
Comments

Column Left