Column Left

Bizi Takip Edin

21 Aralık 2019 Cumartesi

Halk Arasında Karabasan Olarak Bilinen Uyku Felci Neden Olur ?

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
Halk Arasında Karabasan Olarak Bilinen Uyku Felci Neden Olur ?
Halk arasında karabasan olarak bilinen uyku felci, uyanma veya uykuya dalma sırasında gelişen bir uyku bozukluğudur. Karabasan, ailesinde uyurgezerlik, gece terörü gibi uyku bozukluğu olanlarda ve çalışanlarda daha sık görülmektedir. Hastalığın en önemli tetikleyici nedeni ise uykuların düzensiz seyretmesidir. Uyku düzeni bozuk olanlarda, vardiyalı çalışanlarda, depresyon hastalarında, bazı ilaçları kullananlarda daha yaygın görülür.
Gecenin bir yarısında uyanmak, vücudunun ufak bir kısmını hareket ettiremezsin, bağırmak istiyorsun ama yapamazsın… Şeytanları, gölgeleri, azizleri, uzaylıları gördün ama aynı zamanda hepsinden de eminsin. bunlar gerçek. Bu açıklanabilecek bir şey mi yoksa doğal olmayan bir şey mi?
Hiç şüphe yok ki, gece yarısı uyanmak, etrafınızdaki her şeyin farkında olduğun yanı sıra, hiçbir şey yapamadığınız gerçeğinin yanı sıra, şimdiye kadarki en tuhaf şeydir. Buna “uyku felci” denir ve gerçekten yaygın bir şeydir, ancak çok tatsız. Bilim insanı bunun sadece iki aşamadan birinde normal olarak gerçekleşen bir şey olduğunu söylüyor – “hipnoz”Uyku sırasında felce ilişkin araştırmalar devam etse de, günümüzde modern bilimin bile bu fenomen için açık ve anlaşılır bir açıklaması yoktur. Ancak, bazı semptomların olası bir açıklaması olarak sunulan birçok hipotezden bazıları hakkında yazacağımız şeylerdir.
Her şeyden önce, ciddi stresten geçenler, uykularındaki felç yüzünden yaşadıkları korkuları yeniden yaşarlar. Bu halüsinasyonlar hayal kurmaya benzer. Çevreden gelen tehditleri gösteren beyin aktivitesini izlerler ve böylece tehlike olarak tepki verirler. Beynin bu bölümünün uykunun REM evresi sırasında gerçek korku olmadığındaki etkinliği, yakınlarda ürkütücü bir varlık hissi uyandırır.Bu nedenle, uyku ve uyanma durumu arasındaki sınırın geçici olarak bozulması ile ilişkilidir, böylece uyku sırasında felç gibi bazı uyku olayları uyanma durumuyla iç içedir.
Modern bilime göre, işte bu tür olaylara yol açabilecek bazı faktörler:
Günlük stresli durumlar
Uyku eksikliği
Cinsel istismara uğrayanlar arasında uzun süreli uyku bozuklukları
Genetik
Bipolar bozukluk gibi zihinsel durumlar
Sırt üstü uyku
Bu nedenle uyku felci durumunda insanlar birkaç saniye veya dakika boyunca, çoğunlukla uyuduktan kısa bir süre sonra veya uyandıktan hemen sonra konuşamaz veya hareket edemezler.Bunun için bir çeşit tedavi var mı? Hayır, tam olarak değil, bu felç doğal olarak gerçekleştiğinden, önceden belirlenmiş bir tedavi yoktur. Ancak, bir uzman tanı sürecinde başka bir temel rahatsızlık bulursa, şöyle bir tedavi önerebilir:
Altta yatan uyku bozukluklarının tedavisi
Uyku yardımcıları için reçete
Akıl sağlığı profesyoneline sevk
Bir uyku takvimi uygulaması
Bir anti-depresan için reçete
Bir uyku uzmanına havale
Bu konuyla ilgili fazla endişelenmeyin – bu konuyu yaşadıysanız, hemen profesyonel bir yardım almak için acele etmemelisiniz. Kafein, nikotin, alkol / ilaç alımını azaltmak veya tamamen ortadan kaldırmak gibi birçok önlem alınabilir ve uyurken elektronik cihazlarınızı yatağınıza yakın tutmayın.
Ancak, eğer bir kez bu olursa, tekrar olması muhtemeldir, bu yüzden korkutucu bir şey olmadığını, hayaletlerin veya şeytanların olmadığını, yakında geçeceğini, sakin kalmaya çalışman gerektiğini unutmayın.
Kaynak : https://sifalitarifler.com
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
Hiç yorum yok:
Comments

Column Left