Tiroit Hastalığının 13 Belirtisi - Pratik Tarifim

Column Left

Sponsorlu Bağlantılar

Takip Et

17 Haziran 2019 Pazartesi

Tiroit Hastalığının 13 Belirtisi

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
Tiroit Hastalığının 13 Belirtisi
Bu Belirtilerden Beşi Sizde de Varsa Bir Doktora Görünmelisiniz
Kadınlarda, erkeklerden daha fazla görülen tiroit bozukluğunu erken teşhis edebilmeniz için 13 belirtiyi listeledik.Tiroit bezi, boyunda ön kısımda yer alan kelebek formunda bir yapıdır. Sinirlilik, uyuşukluk, yorgunluk gibi durumları sık sık yaşayanların tiroit bezinde hastalığa sahip oldukları görülmüştür.Tiroit bezlerinden salgılanan T3 ve T4 hormonlarının normalden daha az ya da daha fazla olması; metabolizma, vücut ısısı, adet döngüsü, zihinsel performans, kalp çalışma performansı ve cilt sağlığı gibi ciddi değişikliklere sebep olur. Kadınların, erkeklerden daha fazla tiroit bezi rahatsızlığına sahip olduğu ne yazık ki bilimsel verilerle kanıtlanmıştır. Tiroit işlev bozuklukları semptomlarının mümkün olan en kısa sürede teşhis edilerek tedavi edilmesi büyük önem taşır.

Tiroit Hastalığının Belirtileri 1- Ani ve istenmeyen kilo değişiklikleri: Tiroit hormonlarındaki değişiklikler yüzünden metabolizmanızdaki hız büyük oranda etkilenerek sebepsizce zayıflamanıza ya da kilo almanıza neden olabilir. 2- Adet sorunları: Adet döngüsünün düzensiz olması da tiroit bezlerinin düzenli çalışmadığının göstergesi olabilir. 3- Kalp atışı sorunları: Kalp atışındaki değişiklikler ile kalp ritminiz artabilir ya da azalabilir. 4- Hızlı saç kayıpları: Tiroit bezlerindeki rahatsızlık ile hızlı ve yüksek miktarda saç dökülmesine maruz kalabilirsiniz. Ancak tedaviye başladığınızda saç sağlığı ve sıklığı tekrar eski haline dönecektir.
5- Soğuk ve sıcağa tahammülsüzlük: Tiroit bezleri fazla çalışan bireyler yüksek sıcaklıklara toleranssız olurlar. Aynı zamanda tiroit bezleri yavaş çalışanlar ise sürekli üşüdüklerini dile getirirler.6- Uyku sorunları: Uykusuzluk, uyuduğunuz halde dinlenememeniz hipertiroidi'nin sonuçlarından biridir. Yani bezlerinizin fazla çalışması uykudan sonra yorgunluk hissi verir. 7- Sinirlilik, gerginlik ve huzursuzluk: Tiroit bezlerinin normalden fazla çalıştığı durumlarda bireyler fazla sinirli, gergin ve huzursuz olurlar. 8- Ruhsal bozukluklar: Hipertiroit hastaları konsantre olmakta zorluk yaşarlar. Ayrıca tembel ve unutkan oldukları da bilinir.9- Depresyon: Yeterli hormon üretilemediğinde kendinizi bitkin, neşesiz ve depresyonda hissedersiniz. 10- Boyundaki şişlik: Boynunuzda yumru, şişlik ya da kızarıklık durumları yaşıyorsanız doktora başvurmanız önerilir. 11- Sindirim Bozuklukları: Yetersiz çalışan tiroit bezleri ile sentezlenemeyen hormonlar yüzünden sindirim sisteminiz yavaşlar. Kronik kabızlık bunun sonuçlarından biridir. 12- Kas Sorunları: Kaslarda ağrı ve karıncalanma, tiroit fonksiyon bozukluğunun sebebidir. 13- Libido Düşmesi: Hormonların fazla salgılanması, enerji düşüklüğünü, yorgunluğu ve cinselliğe ilgisizliği beraberinde getirecektir.
KAYNAK : https://www.hashaberler.com
Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar
Hiç yorum yok:
Comments

Sponsorlu Bağlantılar