Doğal Yollardan Zayıflamanın 7 Kolay ve Etkili Yolu

Doğal Yollardan Zayıflamanın 7 Kolay ve Etkili Yolu
Pek çok arkadaşımız zayıflamak için bir takım sağlık risklerine girmekten çekindikleri için her önlerine gelen ya da duydukları zayıflama yöntemlerine temkinli yaklaşıyorlar.
Benim de dahil olduğum bu gruptaki insanlar için çok basit, belki bilinen ama hatırlanmasında muhakkak fayda olan zayıflama yöntemleri önereceğim. Bu doğal zayıflama yöntemleri sayesinde sağlıklı ve kalıcı yoldan ve zamana yayarak kilo vermeyi başarabilirsiniz.
İşte sizlere zayıflamanın 7 doğal yöntemi:
1)
Bol su içmek zayıflatır mı?
Su içmek zayıflatır mı derseniz elbette yanıtımız evet olacaktır. Ancak su içerek zayıflamak için kesinlikle suyu abartılı içmemeniz gerekiyor. Ne az ne de çok tabir edilecek şekilde su içmelisiniz. Özellikle yemeklerden 15-20 dakika önce 1 buçuk bardak olacak şekilde günde 9-10 bardak su, zayıflama yöntemi olarak çok işe yaramaktadır. Suyun metabolizma hızını artırıcı ve metabolizmayı yavaşlatan toksinlerin bedenimizden atılmasını sağlayıcı etkisi vardır. Bu yönüyle zaten zayıflama etkisi var. Bir de buna sıfır kalori içecek olması ve doygunluk tokluk hissi katmasını ilave edersek gerçekten tartışmasız bir zayıflatan içecek ile karşı karşıyayız demektir. Soğuk su içmek zayıflatırmı sorusu da bu arada sıkça gelen bir sorudur. Hatta sıcak su zayıflatırmı diye soranlar da var. Buna en net ve kesin cevabı vermek için şöyle demeliyiz. 1 bardak soğuk suyun vücut ısısına getirilmesi için sindirim sistemimiz fazladan 62 kalori harcıyor. Bu da negatif kalori etkisi yapıyor. Yani günde 5 bardak soğuk su içen birisi sanki yarım saat kardiyo egzersizi ( hafif tempoda koşu) yapmış kadar kalori harcıyor.

2. Günde 5 öğün yemek zayıflatıyor
Özellikle sağlam bir kahvaltı ile güne başlamak iyi bir zayıflama yöntemi dir. Bu sabah kahvaltılarında aşırıya kaçmadan normal bir doygunluk yeterli olacaktır. Daha sonra da sabah ile öğle arası ufak bir atıştırma, misal 1 adet elma yiyip yanında bir bardak yağsız süt içebilirsiniz. Öğle yemeği karbonhidrat ağırlıklı olsun. Daha sonra yine ikindi vakti birkaç kraker ve yarım bardak greyfurt suyu için. Akşam yemeğinde ise protein ağırlıklı beslenin. Proteinli yemeklerin sindirimi daha uzun sürdüğü için akşam geç saatlere kadar sizleri tok tutacaktır.
3. Zayıflama hareketleri yapın…
Egzersizler ve spor hareketlerinin zayıflamak için ne denli önemli olduklarını anlatmak gereksiz. Çünkü bunun önemi zaten kavranmış durumda. Siz zayıflamak istiyorum diyenlerin en çok ihtiyaç duydukları konu, hangi zayıflama egzersizleri yapmalıyım sorusuna cevap vermek gerekiyor. Sitemizde daha önce yayınladığımız zayıflama hareketleri ve internette bulabileceğiniz bölgesel zayıflama egzersizleri sizlere yol gösterici olacaktır.
4. Porsiyonlarınızı küçültün ve koyu renkli tabaklar kullanın …
Besin endüstrisi, kendi içerisindeki rekabet ortamı nedeniyle beslenme alışkanlıklarımızı da kökten değiştirecek bir takım değişikliklere gidiyor. Porsiyonlar büyüyor ve hazır gıdalarda kullanılan bir takım katkı maddeleri nedeniyle bizlerin kilo almasına büyük oranda etki ediyorlar. Tabi doğal yiyecekler tüketmek en iyisi. Ama dikkat edeceğimiz bir nokta daha var. O da özellikle evde kullandığımız tabakları küçültmek. Tabakların küçük ve koyu renkte olması psikoojik olarak doygunluk hissi oluşturur. Bu hususa dikkat ederseniz normalde tüketeceğiniz yiyeceğin belki de yarısı ile sofradan kalkabilirsiniz.
5. Ayrıntılara dikkat edin.
Eskiler boşuna dememişler şeytan ayrıntıda gizlidir diye… Özellikle marketlerde alışveriş yaparken alacağınız ürünlerin besin değeri ve kalori miktarını kesinlikle kontrol ediniz. Eş değer ürünler arasında daha az kalori içereni tercih ediniz.
6. Zayıflama Günlüğü tutun, kendinize arkadaşlar edinin.
Zayıflama günlüğü tutarak diyet yapan kişilerin tutmayanlara nazaran daha kararlı ve iradeli olduklarını uzmanlar söylüyorlar. Ayrıca online paylaşım yapan arkadaşlar kilo verme konusunda yalnız olmadıklarını görüyorlar ve bu arkadaşlıkları ile birbirlerini motive ediyorlar. Kardeş sitelerimizden birisinde yer alan isveç diyeti yorumları buna örnek teşkil ediyor. Sizleri de bu diyeti tartışan arkadaşların arasında katılarak kendinizi ve başkalarını motive etmenizi bekliyoruz. Hepinize kolay gelsin.
7. Kendinizi asla cezalandırmayın.
Diyet yapmak asla aç kalarak kendinizi bedenen ve psikolojik olarak zor bırakmak değildir. Bizlerin asıl amacı, sağlıklı yoldan ve kendimizi en az şekilde yıpratarak zayıflamak değil mi? Bu nedenle zayıflama hedefinizi birkaç güne sıkıştırmak yerine daha uzun zamanlı zayıflama planları yapın. Azar azar ama kesin bir şekilde kilo vermek hem sizleri sıkmaz hem de diyet sonrası verdiğiniz kiloların geri alınmasına engel olur.
Kaynak : https://www.diyetevim.com

Yorumlar