16 Hastalığın Takati Onda, Sofranızda Kesinlikle Bulunsun

16 Hastalığın Takati Onda, Sofranızda Kesinlikle Bulunsun
Şifası bir yana lezzetinden dolayı da Osmanlı Mutfaklarında hiç beceriksiz edilmeyen demirhindi şerbetinin faydalarıda bir o kadar fazla.
Adı Arapça’da “hint hurması” olan demirhindi, “tamr-i hindimden kazanç. Tropikal bölgelerde yetişen demirhindi ağacından adını alıyor. Osmanlı saraylarında ikram edilen bu şerbet lezzetli olduğu kadar aynı zamanda çok da şifalı bir içecek.
Demirhindi’nin Şifalarını Sıraladık
1 – Demirhindi meyvesi kan lipidlerini düşürme ve kilo verdirici faalliğinden dolayı kalp hastalıklarına karşı gözetici tesir gösterir. JambheshwarUniversity/2011
2 – Boğaz sızılarında suyu gargara biçiminde kullanılabilir.
3 – Ayrıca demirhindi suyu cerahati’ göz hastalıklarında ve kuru göz rehabilitasyonunda kullanılır.4 – Sarılık ve nezle rehabilitasyonunda senelerden beridir kullanılan bir meyvedir. Soğuk algınlığına kazanç. Balgam söktürücü özelliğe sahip.
5 – İçeriğinde bulunan A, C ve E vitaminleri; selenyumdan dolayı kanserle çaba için iyi bir antioksidan kaynağıdır.
6 – Ateş düşürücü ve soğuk algınlığından gözeticidir. J.Ethnopharmacol/2010 Meyvesinin yenilebilen kısmına 1 litre kaynatılmış su ilave edilerek 1 saat bekletilir. Azıcık bal ile tatlandırılır. Bu su, içilerek ateş düşürücü olarak fayda verir.7 – Sindirime dayanakçıdır. Kabızlık giderici olarak çok iyi netice verir. Laksatif tesiri Afrika ülkelerinde senelerden beri öğrenilir ve rehabilitasyonda kullanılır.
8 – Cilt inflamasyonlarında kullanılır. Ciltteki kirlere ve çillere karşı renk açıcıdır.
9 – Hipertansiyon, obezite, kan kolesterol ve trigliserid yüksekliği, bozulmuş açlık glikozuyla karakterize metaboliksendrom rehabilitasyonunda aktiftir. ZahedanUniversity/2011
10 – Barsak spazmlarında hafifletici tesiri mevcuttur. University of Malakand/2010 Ayrıca bağırsak gazını söktürür. Bağırsak asalaklarına iyi kazanç.11 – Ülser rehabilitasyonunda yeni bir casus olabilir; zira ülserde mide asit salgısını eksiltici tesiri bulunur.RayatandBahralnstifu/2011
12 – Safra kesesi rahatsızlıklarında rehabilitasyon edicidir.
13 – Sızılı ve şiş eklemlerde meyvesinin yenilebilen kısmı kullanılır. Romatizma ve adale sızılarına ve ayrıca beden ve eklem sızılarına iyi kazanç. Filleri dahi serinkanlılaştıran çok özel bir sızı kesicidir o.
14 – Bazı mide sızılarına ve mide ekşimelerine iyi kazanç. Kusmayı önler.
15- İştah açıcı bir özelliği var. Ağız kokusunu giderir.
16 – Serinlik ve rahatlık verir. Susuzluğu giderir.
Her öğün bir su kadehi harcamak gerçekten çok bereketli…Peki Demirhindi Şerbeti Nasıl Yapılır?
Malzemeler
200 gr. demirhindi
2 litre su
2 adet karanfil
1 adet çubuk tarçın
1 su kadehi toz şeker
1 yemek kaşığı bal
2-3 dal adaçayı
1 tutam ıhlamur
1 baş zencefilHazırlanışı
Demirhindilerin kabuklarını ayıklayın. Ayıkladığınız demirhindileri tencereye alın. Üzerine suyu koyun ve 1 gece bekletin.
Demirhindilerin üzerine karanfil, çubuk tarçın, ıhlamur, adaçayı, bal, zencefil ve toz şekeri ilave ederek kaynatın.
1 saat sonrasında kısık ateşte kaynattığınız şerbeti ocaktan alın ve soğumaya bırakın.
Soğuyan şerbeti süzün ve buzdolabında soğutarak servis yapın.
Kaynak : drsaglik.net

Yorumlar