Bilim İnsanlarına Göre Pirinci Yanlış Pişiriyoruz. Doğrusu... - Pratik Tarifim

Column Left

Sponsorlu Bağlantılar

Takip Et

16 Mart 2020 Pazartesi

Bilim İnsanlarına Göre Pirinci Yanlış Pişiriyoruz. Doğrusu...

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
Bilim İnsanlarına Göre Pirinci Yanlış Pişiriyoruz. Doğrusu...
Dünya üzerinde milyonlarca insanın yediği pirinç pilavı büyük risk taşıyor. Yapılan son araştırmalar doğru pişirilmeyen pirincin yüksek seviyede arsenik taşıdığını ortaya koyuyor.
Bilim insanları, pirinç pilavını yaparken pirinci nemlendirmeden haşlamanın sıhhate hasarlı olabileceği ihtarında bulundu.
Son deneylere göre yaygın bir usul olan pirinci tencerede suyu sürükleyene kadar pişirmek kalp hastalıklarına, diyabete, hatta kansere neden olabilir.
Zira pirinç tarlalarında kullanılan zehirler ve haşere ilaçları sebebiyle ambalajlanan pirinç tanelerinin üzerinde arsenik izine tesadüfülüyor. Doğru usulle pişirilmediği taktirde bu zehrin atılması olası olmuyor.Belfast’ta Queens Üniversitesi’nde biyolojik bilimler profesörü Andy Meharg, BBC’de katıldığı bir programda sıhhatli pilav pişirme usulleriyle alakalı bilgi verdi.
Yapılan araştırmaya göre pirinç ancak bir gece evvelden suda bekletilirse zehirlerinden arınabiliyor.
Bir gece evvelden nemlendirmek gerekiyor
Profesör Meharg üç pişirme cinsini karşılaştırarak pirinçteki arsenik oranlarını ölçtü.
İlk olarak yaygın pilav yapma usulünü kullanarak başka bir deyişle bir ölçek pirince, iki ölçek su koyarak pirinci haşladı.
Bu usulün sonunda Meharg arseniğin çoğunun pirinçte kaldığını gördüğünü belirtti.Meharg, Bir ölçek pirince beş ölçek su konduktan sonra pişirilen pirinçte ise arsenik oranının yarılandığını gördü.
En tehlikesiz usul
Son olarak bir gece evvelden nemlendirilen pirinçte ise zehrin yüzde 80 oranında eksildiği ortaya çıktı.
Meharg’a göre en tehlikesiz pilav yapma usulü pirinci bir gece evvelden nemlendirmek, ertesi gün iyice yıkamak ve durulamak ardından bir ölçek pirinci beş ölçek suda pişirmek.
Kaynak : drsaglik.net
Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar
Hiç yorum yok:
Comments

Sponsorlu Bağlantılar