Ev Yapımı Acı Toz Biber - Pratik Tarifim

Column Left

Sponsorlu Bağlantılar

Takip Et

6 Ocak 2019 Pazar

Ev Yapımı Acı Toz Biber

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
Ev Yapımı Acı Toz Biber
Kırmızı toz biber yapımı gayet kolay. Bunun için öncelikle iyice kızarmış biberler bulup almanız gerekiyor. Biz ailecek acı sevdiğimiz için 3 kg. kırmızı top biber aldım. Bu top biberlerinde çeşitleri var tabi. Benim ki biraz daha uzun tipli olanlardandı. Biberler ne kadar etli olursa, o kadar bereketli toz biberiniz çıkar. Acı yiyemeyenler, salçalık kırmızı biberlerden alabilirler.
Acı kırmızı biberleri yıkayıp saplarını çıkarın.
Çekirdeklerini çıkarmadan doğrayın. Ben dörde böldüm.
Pamuklu bir örtünün üzerine biberleri koyun ve güneş alan bir balkonda kurumasını sağlayın. Çok ilginçtir. Buzdolabının rafına açıkta serilen biberlerde çıtır çıtır kuruyor. Hatta nane, maydanoz da bu yöntemle kuruyor. Tabi şu yaz günlerinde, dolabınızda sulardan karpuzdan yer açabilirseniz
Bulunduğunuz yer nemli değilse 1 hafta veya 10 gün gibi bir sürede biberler kurur.
Kuru biberleri karıştırdığınızda çekirdeklerin büyük bir kısmı alta dökülecektir. Sadece biberleri alın tohumlar altta kalsın.


Uzun süre güneşte beklediği halde, biberleri elinizle bastırdığınızda ufalanmıyorsa yeteri kadar kurumamış demektir. Bu da havadaki nemden kaynaklanabilir. Kuruyan biberleri bir poşete koyup dondurucuya atın ve en az 6 saat bekletin. Bu şekilde biberler çıtır çıtır olacaktır. Dondurucudan çıkardığınız biberleri hiç bekletmeden, öğütücüden çekin ve toz haline getirin.
İçinde iri parçalar kaldıysa bir un eleğinden eleyin. Üstte kalan iri parçaları yeniden çekin.
Elde ettiğiniz toz biberi bir kavanoza koyun ve buzdolabında saklayın. Zira bu sıcaklarda dışarıda kalırsa çok çabuk güvelenir.
Bazı hanımlar toz biberi bolca yağ ve tuzla karıştırıp kavanozlara basıyor ve salça gibi kullanıyorlarmış. Ben bu işlemi pulbibere yapıyorum.
Merak edenler için: 3 kg. Taze biberden, 350 gr. toz biber çıktı.
Tarifi için cahidesultan.net ‘ eTeşekkürlerSponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar
Hiç yorum yok:
Comments

Sponsorlu Bağlantılar