Bu 5 Pratik Yöntemi Öğrendikten Sonra,Yeşilliklerinizi Hep Böyle Muhafaza Edeceksiniz

Bu 5 Pratik Yöntemi Öğrendikten Sonra,Yeşilliklerinizi Hep Böyle Muhafaza Edeceksiniz

Yeşillikleri; nane,marul, yeşil soğan, roka,dereotunu , ilk günkü tazelikleri ile muhafaza etmek, daha uzun süre kullanarak israfı önlemek için uygulayabileceğiniz çok pratik 5 yöntemi okuyacaksınız.
Tazeliğini en fazla koruyabileceğimiz ,en sağlıklı yöntemle başlayalım:
YÖNTEM 1:
Yeşilliğin saplarını biraz kesin ve bağını çözün. Yıkamadan dağınık bir şekilde kağıt havlunun veya bir bezin üzerine mümkün olduğu kadar yayarak açın.
Birkaç saat yaprakların üzerindeki fazla suyu kuruyana kadar bu şekilde bekletin.Daha sonra bu yeşillikleri elinizle gevşek bir demet yapın.
Bir kavanoza sapları aşağıda kalacak şekilde yerleştirin ve kavanozun kapağını kapatıp buzdolabına kaldırın. Fakat bu noktada cam kavanozun içerisinde ya da dip kısmında su ya da nem olmadığından emin olun. Çünkü su hatta ve hatta nem dahi yeşilliklerin hızlı bir şekilde çürümesini sağlayacaktır.
Kullanacağınız zaman gerektiği kadar yeşilliği çıkarıp yıkayın. Kavanozu tekrar buzdolabına yerleştirin.





YÖNTEM 2:
Maydanoz, dereotu, nane ve roka gibi yeşillikler ince ince kıyılır.Porsiyonlara ayrılarak folyoya sarılır. Bu halde dondurucuda saklanabilir.
YÖNTEM 3:
Kutu veya poşetlerin içerisinde saklanacak olan yeşilliklerin taze kalması için üzerlerine 4-5 diş sarımsak ve zeytinyağı eklenir.
Böylece yeşilliklerinizin saklama süresini çok daha fazla uzatmış olacaksınız. Sarımsak ve zeytinyağı yeşilliklere hem mükemmel bir lezzet katacaktır hem de sarımsağın doğal bir antioksidan olması, bir kat daha fazla sağlık kazanmanızı sağlayacaktır.
YÖNTEM 4:
Yeşilliklerinizi su dolu bir kabın içinde bir saat kadar bekletin.Bekletme işlemi bittikten sonra, yeşillikleri kurutup, kağıt bir torbaya koyarak buzdolabına yerleştirin. Bu şekilde yeşillikleri bir haftayla, 10 gün arasında muhafaza etmeniz mümkün.



YÖNTEM 5
Yeşilliklerin hemen üzerinden poşeti elinizle büzün.İçine bir pipet yerleştirin ve hava almayacak şekilde elinizle sıktırın.Pipeti ağzınıza alıp poşette kalan havayı çekin.Yeşillikler sıkışıp, içindeki hava tükenince, itinayla pipeti çıkarın ve poşetin ağzını sıkıca bağlayın.
Yeşillikleri buzdolabında saklayın. Bu şekilde en az 1 hafta yeşillikleriniz bozulmadan kalacaktır.NOT: Sebzeleri buzdolabına koymadan önce kuru olduklarından emin olun. Bunun yanında saklanacak olan poşet veya kutunun da kuru olması gerekir.

Etilen gazı(alken sınıfından renksiz bir gaz) ürettikleri için yeşil sebzeleri, kayısı, muz, armut ve domates gibi sebze ve meyvelerden uzak bir bölümde saklamak gerekir.
Yeşilliklerin uzun süre bozulmadan dayandığını göreceksiniz. Sadece böylesine pratik bir yöntemi uygulayarak bozulan ve çöpe atılan yeşilliklere, bir anlamda da israfa son vermiş olacaksınız.kaynak http://www.hobifun.com

Yorumlar