Karın şişliğinin gerçek nedenleri - Pratik Tarifim

Column Left

Sponsorlu Bağlantılar

Takip Et

25 Kasım 2019 Pazartesi

Karın şişliğinin gerçek nedenleri

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
Karın şişliğinin gerçek nedenleri
İç hastalıkları ve Endokronoloji Uzmanı karın şişkinliğinin 8 sebebini anlattı
İç hastalıkları ve Endokronoloji Uzmanı Dr. Didem Dereli Akdeniz, karın şişkinliğinin nedenlerini Medimagazin’e anlattı:
Karın şişliği çok sık karşılaşılan ve kişinin keyfini kaçıracak derecede can sıkıcı bir durumdur. Şişliğin geçmesi için sebebinin bilinmesi ve bu yönde tedavi uygulanması oldukça önemlidir. Gelelim karın şişliğinin muhtemel sebeplerine:
1. Sindirim Problemleri
Ülseratif kolit ve çölyak hastalığı gibi gastrointestinal hastalıkların şişkinlik, gaz, distansiyon ve diğer semptomlara neden olması oldukça normaldir.
2. Ödem
Vücut sıvıları zaman zaman karın çevresi ve pelvis bölgesinde toplanabilir; bu da şişkinlik ve yanıltıcı kilo alımına neden olur. Bununla birlikte takılarınızın ve giysilerinizin sıktığını fark edebilirsiniz. Aşırı şişkinlik, eklem yerlerinde ağrı ve deride sıkılaşmanın birlikte görülmesi ise bir karaciğer hastalığına işaret ediyor olabilir. Deride sararma, göz akında değişim ve karın ağrısı gibi diğer semptomlar da mevcut ise en kısa zamanda doktorunuza görünmeyi ihmal etmeyin.

3. Dehidrasyon
Tuzlu yediğiniz veya alkol aldığınız o günün sonrasında nasıl da şiştiğinizi hatırlıyor musunuz? Kulağa sıra dışı gelse de ne kadar çok su içerseniz o kadar az sıvı kaybınız olur ve şişlikle karşılaşmazsınız. Dehidrasyon ve elektrolit dengesizlikleri sindirimi olumsuz etkiler ve daha fazla şişkinliğe sebep olur!
4. Kabızlık
Kabızlık, şişkinliğin en bariz sebeplerinden biri ve bu noktada sorunu çözmek için tuvalete çıkmanız gerekiyor! Karın ağrısı, rahatsızlık ve gaza neden olan kabızlıktan kurtulmak için lif içeriği yüksek gıdalar tüketmek vücudunuza iyi gelecektir.
5. Besin alerjileri ve Hassasiyetleri
Laktoz intoleransı gibi bazı hassasiyet ve alerjiler gaz ve şişkinliğin en sık karşılaşılan nedenlerindendir. Birçok farklı besin alerjisi çeşidi vardır ancak eğer bir besine alerjiniz varsa semptomlar sayesinde bunu çoğunlukla fark edersiniz.
6. İnce Bağırsakta Fazla Miktarda Bakteri GelişimiAntibiyotik kullanımı, inflamasyon veya kötü beslenmeye bağlı olarak sindirim kanalında anormal bir bakteri gelişimi görülebilir. Normalde farklı bakteriler dengeli sayıda yaşarlarken bazı önemli besin içeriklerinin emiliminde görev alırlar ancak zararlı bakteriler işgal ettiğinde birçok rahatsız edici semptoma neden olurlar ve şişkinlik de bunlardan biridir.
7. Enfeksiyon
Eğer vücutta bir enfeksiyon durumu söz konusu ise üriner ve gastrointestinal organların çevresinde akyuvarların artmasına bağlı olarak şişlik görebilirsiniz. Ateş, kızarıklık ve ağrı, lenf düğümlerinde şişkinlik gibi diğer muhtemel semptomların varlığını kontrol edin.
8. Hormonal Değişimler
Adet öncesi dönemde karnınızın şişmesi ve sindirim problemleri yaşamanız ve bu süreçte kabızlığa daha yatkın olmanız olağandır. Bunun nedeni ise döngünün başında (foliküler evre de denir) artan östrojenle birlikte rahim duvarının kalınlaşması ve daha fazla sıvı tutulmasıdır. Bu durum pek de endişelendirici olmamakla birlikte dönemi atlattığınızda kendiliğinden geçer.
Kaynak : https://www.yemekev.com
Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar
Hiç yorum yok:
Comments

Sponsorlu Bağlantılar