Saç Dökülmesini Durduran 6 Önemli Tavsiye

Saç Dökülmesini Durduran 6 Önemli Tavsiye
Hala doğal olarak nasıl kalınlaştıracağınızı merak ediyorsanız, işte size yardımcı olabilecek gerekli vitaminleri içeren sağlıklı besinler.
Balık Yağı
Bu yağ çeşitli yağ asitleri bakımından zengindir. Omega-3 yağları saçı besler ve potansiyel olarak saç dökülmesine yol açabilecek iltihabı azaltır. Bu yağın saç uzamasının en iyi altı vitamininden biri olması şaşırtıcı değil.
Bu nedenle, hormonları dengelemek ve iltihabı azaltmak için ton balığı, beyaz balık, uskumru, yumurta sarısı, kenevir tohumu, sardalya ve nattoo gibi omega-3 gıdalara ihtiyacınız var. Saç bozukluklarını önlemek için her zaman iki kapsül veya bir balık yağı takviyesi masasına gidebilirsiniz. Aspirin de dahil olmak üzere kanı inceltici ilaçlar alan kişiler önce sağlık uzmanlarıyla konuşmalıdır.
2. Çinko
Çinko bileşikleri yüzyıllar boyunca farklı saç dökülmelerini tedavi etmek için kullanılmıştır, çünkü çinko saç folikülünü daha sağlıklı ve daha sağlıklı hale getirir. Bazı çalışmalar, alopesi areata olan kişilerin çinko eksikliği olduğunu göstermektedir. 2013 yılında yapılan bir çalışmada çinko rolü, telogen effluvium, alopesi areata, kadın tipi saç dökülmesi ve erkek tipi saç dökülmesi de dahil olmak üzere dört saç dökülmesinin her birinde değerlendirildi. Saç dökülmesinden muzdarip hastaların düşük çinko konsantrasyonuna sahip olduğunu gösterdi.
3. B-Kompleksi vitamini

Biotin ve pantotenik asit (B5 vitamini), ütüleme, fönleme, aşırı şampuanlama ve güneşe maruz kalma nedeniyle zarar görmüş saç zonalarını yeniden inşa edebilir. Günde bir B kompleks vitamin tableti alın veya saç dökülmesini tersine çevirmek için B5 vitamini ve biotin alın. Tavuk, avokado, sığır eti, yumurta, fındık, baklagiller ve patates gibi yiyecekleri tercih edin.
4. C vitamini
Yaşla birlikte, vücudu savunan antioksidan enzimlerin üretimi azalırken, serbest radikallerin üretimi artar, bu da saçların yaşlanma sürecini hızlandıran hücresel yapıların zarar görmesine neden olur.
Saçlarınızı yaşlanmaya karşı korumak için brokoli, Brüksel lahanası, kivi, çilek, lahana, kırmızı biber ve portakal gibi C vitamini açısından zengin gıdaları tercih edin. Maryland Tıp Merkezine göre, diyetinizde C vitamini alımının düşmesine neden olabilir kuru veya bölünmüş saçlar halinde.
Saç dökülmesi C vitamini eksikliği ile doğrudan ilişkili olmasa da, saçları C vitamini eksikliğinden kuru ve ayırmak saç dökülmesine ve saçınızla ilgili diğer saç rahatsızlıklarına neden olabilir. Hastalık veya başka nedenlerden dolayı diyetiniz sırasında yeterli miktarda C vitamini alamıyorsanız, bir takviye almanız gerekebilir. Günlük 90 mg erkeklerde ve günde 75 mg kadınlarda önerilen C vitamini diyet yardımı. Sigara içiyorsanız, gebe kalıyorsanız veya emziriyorsanız, hem erkekler hem de kadınlar için BKİ günlük 35 mg artar.5. DemirBazı çalışmalar demir eksikliğinin alopesi areata, telogen effluvium, androgenetik alopesi ve dağınık saç dökülmesi ile ilişkili olabileceğini göstermiştir. Saç büyümesini artırmak için diyetinize demir açısından zengin besinler ekleyin. Bolca dana bonfile, yumurta sarısı, pazı, armut yeşillikleri, siyah fasulye ve lacivert fasulyesi yiyin. Ayrıca demir takviyesi de alabilirsiniz, ancak aşırı demir yüküne karşı dikkatli oluruz.
6. D vitaminiD vitamini hücre büyümesi farklılaşması ve immün regülasyonunda önemli bir rol oynar. Vitamin D eksikliği olan hastalarda alopesi areata olduğu bilinmektedir. D vitamini absorbe etmenin en iyi yolu toplam maruziyettir – yani yaklaşık 10-15 dakika güneşin altında oturmayı deneyin. Topikal uygulama da alopesi areata ile yardımcı olabilir. D vitamini ile gıda almak için en iyi yolu somon, yılan balığı, halibut, kılıç balığı, beyaz balık ve mantar yemek.
Kaynak: https://www.yemekev.com

Yorumlar