Balgam ve İdrar Söktürüyor, Felç Riskini Azaltıyor, Gutu Yeniyor

Balgam ve İdrar Söktürüyor, Felç Riskini Azaltıyor, Gutu Yeniyor
Her derde deva olarak bilinen kapari çiçeği, uzun yıllardır birçok alanda kullanılıyor. Kapari çiçeği doğal olması sebebiyle tercihi arttırıyor. Yemekten sağlığa kadar birçok faydası bulunan kapari çiçeğini yakından tanımaya ne dersiniz? Kapari veya gebre otu yüzyıllardır kullanılan şifalı bir bitkidir. Öyle ki Evliya Çelebi bile Seyahatnamesi’nde kapariden bahsetmiştir.
Hem yaprakları, hem çiçekleri hem de tomurcukları kullanılır ama daha çok konserve şeklinde turşusu ülkemizde yaygın olarak satılır. Kapari çok mucizevi bir bitkidir. Kısırlıktan hemoroide, gut hastalığından mide problemlerine kadar her derde deva. Ama en çok da MS hastalığına şifa.. Yapılan araştırmalar sonucu kapari bitkisinin MS hastalığına %80 faaliyeti olduğuna saptanıldı. Türkiye’de de yetişen bu bitki halk tarafından çok fazla bilinmektedir. MS hastalığı tedavisinde Kapari bitkisinin kullanımı MS hastalığı beyindeki omurilikte sinirlerin hasarlanması sonucu ortaya çıkan ve sonucunda görme bozukluğu, geçici görme kaybı, kolda veya bacakta güçsüzlük,yürüyüşte dengesizlik,ellerde titreme,konuşurken ortaya çıkan bozukluk gibi belirtiler gösterir.

Bu hastalık bağışıklık sistemini sarsar ve merkezi sinir sistemini(MSS) etkiler. Pamukkale Üniversitesi tarafından yapılan çalışmalar ve araştırmalar sonucu,konsantre kapari çayı içirilen MS hastası deneklerde %80’inin iyileştiğine saptanıldı. Kapari bitkisi Akdeniz ikliminin hakim olduğu bölgelerde yetişmektedir. Potasyum,kalsiyum,fosfor bakımından çok zengindir. Bitki kendisiyle kalmayıp tohumlarında A vitamini ve protein barındırmaktadır. Kapari sadece hastalıkta tedavi amaçlı kullanılmaz. Kapari bitkisi gıda, kozmetik ve ilaç sanayisinde de kullanılmaktatır. Kapari nasıl yenir?Kapariyi peynir ile pişirip yiyebilirsiniz Somon, tavuk, hindi, kırmızı et ve sebzelerin üzerine tuz yerine serpebilirsiniz. Kapari tohumlarından turşu yapabilirsiniz. Zeytinin yerine kapari kullanabilirsiniz. Salatalarda kullanabilirsiniz.
Pizza üzerine kekik ile birlikte serpebilirsiniz. Domates sosuna ekleyerek tavuk, et ve balık yemeklerinde servis edebilirsiniz. Kaparinin Diğer Mucizevi Faydaları : Ağrıyı keser. Sindirim sistemini düzenler ve böylelikle kabızlık problemini ortadan kaldırır. Felç olma riskini azaltır.Romatizmal bozuklukluklarda tedavi amaçlı kullanılır. Mide rahatsızlığında ve ülserde kullanılır. Tümor oluşmamasını sağlar. Kalça ağrılarında ve rahatsızlıklarında tüketilir. Karaciğeri korur. Hemoroid hastalığına yakalananların tedavilerinde kullanılır. Cinsel performansı arttırır. MS Hastalığının tedavi yöntemlerinden biridir. Balgamı söker. Gut hastalığının tedavisinde kullanılan yöntemdir. İskorbit hastalığına iyi gelmektedir. İdrarı söker ve kolay çıkışını sağlar.
Kaynak : http://www.ajansgunleri.com/

Yorumlar