İŞTE BU SEBEPLER RAHİMDE KİST OLUŞMASINA SEBEP OLUYOR.. BAKIN NELERMİŞ ?? - Pratik Tarifim

Column Left

Sponsorlu Bağlantılar

Takip Et

12 Ağustos 2019 Pazartesi

İŞTE BU SEBEPLER RAHİMDE KİST OLUŞMASINA SEBEP OLUYOR.. BAKIN NELERMİŞ ??

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
İŞTE BU SEBEPLER RAHİMDE KİST OLUŞMASINA SEBEP OLUYOR.. BAKIN NELERMİŞ ??
Rahim kistleri, kanserojen olmayan ve rahmin içinde, dışında ya da rahim duvarında gelişen, tümör büyümelerinden oluşmaktadır. Rahim kistlerinin oluşumu, normal rahim kas hücrelerinin anormal şekilde büyümesi ile başlamaktadır. İyi huylu tümör formunda şekillenen rahim kistleri genellikle zararsızdır. Özellikle 30’lu ve 40’lı yaşlardaki kadınların birçoğunda gözlenen ve çoğunlukla küçük bir şekilde meydana gelen rahim kistleri, genellikle herhangi bir problem oluşmasına sebep olmamaktadır. Rahim kisti oldukça yaygın görülen bir hastalıktır. Hatta birçok kadın kendisinde rahim kisti olduğunun farkında dahi olmayabilir. Gerçekte birçok kadın hayatının bir döneminde rahim kisti sorunu yaşamaktadır.
Özellikle iki hormon yani östrojen ve progesteron hormonları, iki menstrual dönem sırasında, rahim duvarlarının gelişimini ayarlamaktadır. Bu süreç aslında, rahmin gebeliğe hazırlık sürecidir. Bundan dolayı, özellikle doğurganlık çağındaki kadınlarda bu hormonların yüksek düzeylere ulaşması, rahim kisti oluşmasına neden olmaktadır. Dolayısıyla, östrojen ve progesteron hormonlarının miktarında yaşanan artış, kist büyümesini etkilemektedir. Kadınların menopoz dönemine girmesi ile birlikte, bu

hormonların düzeyinde azalma yaşanır ve eğer rahim kisti var ise, bu kist de küçülmeye ve yok olmaya başlar. Bundan dolayı rahim kisti genellikle 30 ve 40’lı yaşlarda oluşurken, 50’li yaşlarda ve sonrasında ise, küçülmeye ve kendiliğinden yok olmaya başlamaktadır.
Rahim kisti oluşumunda etnik köken önemli ölçüde etkilidir. Buna göre, Afrikan-Amerikan kadınlar, beyaz ırklı kadınlara göre 3 kat daha fazla rahim kisti riskine sahiptir. Aynı zamanda, Afrikan-Amerikan kadınlar, rahim kisti semptomlarını daha şiddetli şekilde yaşayabilmektedir.
Eğer bir kadının annesinde ya da kız kardeşlerinde rahim kisti problemi var ise, büyük ihtimal ile o kadında da rahim kisti oluşması riski bulunmaktadır. Çünkü birçok rahim kisti, genlere bağlı olarak değişiklikler içermektedir.
Kaynak : www.ajansgunleri.com
Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar
Hiç yorum yok:
Comments

Sponsorlu Bağlantılar