Eşi İle 25 Yıl Evli Kalan Çalışmayan Kadınlara Emeklilik Müjdesi! Mecliste - Pratik Tarifim

Column Left

Sponsorlu Bağlantılar

Takip Et

12 Ocak 2020 Pazar

Eşi İle 25 Yıl Evli Kalan Çalışmayan Kadınlara Emeklilik Müjdesi! Mecliste

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
Eşi İle 25 Yıl Evli Kalan Çalışmayan Kadınlara Emeklilik Müjdesi! Mecliste
Eşi ile 25 yıl evli kalan dışarıda çalışmayan kadınlar için emeklilik müjdesi var mı? Herhangi bir işte çalışmayan kadınlar emekli olabilecek mi? Çalışmayan kadınlar için herhangi bir düzenleme var mı? Tasarı mecliste. Merak edilen sorulan cevapları haberimizde.
Hafta başı haber siteleri aracılığıyla Türkiye'nin gündemine giren çalışmayan ev işleri ile uğraşan kadınlar için eşi ile 25 yıl evli kalarak emekli olma hususu daha öncelerde de sık sık gündeme geldi. Sonunda teklif mecliste. Emekli olabilmek için gerekli şartlar ve detaylar haberimizde.
ÇALIŞMAYAN KADINLARA EMEKLİLİK MÜJDESİ
Sigortalı olmayan ev kadınlarının emekli olabilmesi için Meclis’e kanun teklifi verildi. Teklif yasalaşırsa, evliliklerinde en az 25 yılını tamamlayan kadınlar faydalanabilecek.
Çalışmayan Kadınların Emekli Olması İçin Meclise Kanun Teklifi Verildi.Eşi ile 25 yıl evli kalan, 50 yaş ve üzerinde olan kadınların emekli edilmelerine ilişkin kanun teklifi 30 Aralık 2019 tarihi itibariyle TBMM Komisyonuna geldi.
Çalışmayan kadınları sevindiren bir gelişme yaşandı.Sigortalı olmayan ve 25 yıl evli kalan dışarıda Eşi ile 25 yıl evli kalan, 50 yaş ve üzerinde olan kadınların emekli edilmelerine ilişkin kanun teklifi 30 Aralık 2019 tarihi itibariyle TBMM Komisyonuna geldi.
Çalışmayan kadınları sevindiren bir gelişme yaşandı.Sigortalı olmayan ve 25 yıl evli kalan dışarıda çalışmayan kadınların emekli olabilmesi için Meclis’e kanun teklifi verildi. Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifini TBMM Başkanlığı’na sunuldu. Kanun teklifinin kabul edilip yasalaşması halinde 25 yıl evli kalan ve herhangi bir işte SGK'lı olarak çalışmamış olan kadınlara emeklilik hakkı sağlanmış olacak.Kanun teklifinin gerekçesi olarak şu ifadeler yer aldı: “Bu kanun teklifi düşük gelirli hanelerde primleri ödeme imkanı olmadığı için herhangi bir şekilde sigortalı olamayan ve belli bir süre sigortalı olarak sosyal güvenlik sisteminde kaydı bulunduğu halde şu an sigorta ile bağı bulunmayan ve prim ödeyemeyen ev kadınlarının yaşlılık aylığı alabilmelerinin önü açılmaktadır”
Kanun teklifine göre, çalışmayan kadınlar için emekli olmasının önü açılmaktadır.Teklifin yasalaşması halinde herhangi bir işte SGK'lı olarak çalışmamış olan kadınlara da özlemini duyduğu mutluluğa ulaşarak emekli olabilecek. Yani 25 yıllık evlilere emeklilik hakkı gelecektir. Ancak, yine teklife göre bunun belli şartları bulunmaktadır. Bu şartları 3 şekilde sayabiliriz.
1) Sosyal Güvenlik Kurumu ile herhangi bir bağ olamayacak,
2)Evlilik süresinin 25 yıl ve daha üzeri olması gerekmektedir,
3)Belli bir süre sigortalı olarak sosyal güvenlik sisteminde kaydı bulunduğu halde şu an için Sosyal Güvenlik Kurumu ile bağın bulunmaması gerekir.Çalışmayan Kadınların Emekli Olabilmesi İçin Ne Yapılması Gerekiyor?
25 yıllık evlilere emeklilik şartlarını yukarıda belirtmiştik. Bu şartları sağlayan kadınlar, kanunda belirlenen yaş sınırı ve prim gün sayısı esas alınmak şartıyla ve kanunda belirlenen kazanç sınırları içinde hesaplanacak tutarları peşin ödeyerek veya borçlanarak yaşlılık aylığı almaya yani emekli olmaya hak kazanacaklardır. Yani emekli olmak için yine biraz da olsa ödeme yapılacaktır.
Kaynak : https://www.finans365.com/esi-ile-25-yil-evli-kalan-calismayan-kadinlara-emeklilik-mujdesi-mecliste/14060/
Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar
Hiç yorum yok:
Comments

Sponsorlu Bağlantılar