Ayaklardaki Şişme Nedir Ve Neye Sebep Olur ? - Pratik Tarifim

Column Left

Sponsorlu Bağlantılar

Takip Et

23 Kasım 2019 Cumartesi

Ayaklardaki Şişme Nedir Ve Neye Sebep Olur ?

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
Ayaklardaki Şişme Nedir Ve Neye Sebep Olur ?
Fibromiyalji, tıp topluluğunun hala araştırdığı ve öğrendiği, halen yaygın olarak yanlış anlaşılan bir durumdur. Fibromiyalji, kendine özgü gizemine katkıda bulunan çeşitli biçimlerde kendini gösterir. Fibromiyalji neden olduğu daha az bilinen bir durum ödem (veya fibromiyalji şişmesi) ‘dir. Ödem seni rahatsız ediyor mu?
Fibromiyalji Komplikasyonları: Ödem Nedir?Ödem vücudunuzun dokularında sıkışan aşırı sıvı nedeniyle şişmesidir. Ödem vücudun herhangi bir bölümünü etkileyebilir, ancak en sık ellerde, kollarda, ayaklarda, ayak bileklerinde ve bacaklarda görülür (1).
Ödem, diğer ağrı durumlarında olduğu gibi, yüksek düzeyde bir sıkıntıya neden olabilir ve etkilenmiş olanları şaşırtabilir. Semptomları doğru bir şekilde belirlemek, cevap verebilir ve bir ödem hastası olup olmadığınızı gösterir. Neyse ki, ödem semptomlarının kontrolünde veya azaltılmasında yardımcı olabilecek doğal ilaçlar vardır.
Aşağıdaki semptomları ortaya koyuyorsanız, ödemeden şikayetçi olabilirsiniz.

Ödem semptomlarını tanıma:Ödem belirtileri bacaklarda veya kollarda en sık görülen şişliği veya şişliği içerir. Yırtılma veya yırtılmaya yatkın gerilmiş veya parlak cilt . Çukurlu cilt ; bu, birkaç saniye basılı tutulduktan sonra bir izlenimi tutan ciltte belirgindir. Ek ödem semptomları artmış karın büyüklüğünü , nefes darlığını ve ağır kol veya bacakları içerir .
Ödemin Ortak Tetikleyicileri
Ödemi fibromiyalji komplikasyonu olarak görüyorsanız, diğer yaygın nedenleri bilmek faydalıdır. Bu tetikleyicileri önlemek için elinizden gelenin en iyisini yapmak, ödemeyi yönetmek için doğal ilaçlar kullandıkça ödeminizin daha da kötüleşmesini önlemeye yardımcı olabilir.1- Uzun süre oturmak veya ayakta durmak (1). 2- Bazı ilaçlar: yüksek tansiyon ilaçları, steroidler, östrojenler, steroid olmayan antienflamatuar ilaçlar ve tiazolidindionlar adı verilen bazı diyabet ilaçları (1). 3- Böbrek Hastalığı dolaşımınızdaki ekstra sodyum ve sıvıya katkıda bulunabilir. Genellikle bacaklarda ve gözlerin etrafında oluşur (2). 4- Siroz Sıvısı karnınızda ve bacaklarınızda karaciğer hasarı nedeniyle birikebilir (1). 5- Kalp Yetersizliği Kalp zayıfsa ve kanı verimli şekilde pompalayamıyorsa, vücudun belirli bölgelerinde kan birikebilir. Bu, sıvının kan damarlarından etrafındaki bölgeye sızmasına neden olabilir (2).6- Venöz Yetmezlik: Kan akımı eksikliği. Damarlarınız uzuvlarınızdan kalbe geri kan göndermekte zorlanır. Genellikle variköz venlerin neden olduğu (3). 7- Şiddetli Protein Eksikliği: Protein, kan damarlarının içinde tuz ve su tutmaya yardımcı olur. Albumin, bir kan proteini çok düşük olduğunda, aşırı sıvı tutulur ve dokulara sızabilir.
6 Doğal Ödem Çözümleri
1- Elma Suyu Sirkesi:Potasyum seviyelerini doldurmaya ve sıvı tutulmasını tersine çevirmeye yardımcı olur (4). Bir bardak suya 1 veya 2 çay kaşığı ekleyin ve içilir. Elma sirkesi de salataya güzel bir ektir.2- Epsom Tuzları:Şişliği ve iltihaplanmayı azaltır, ayrıca vücuttan aşırı sıvı ve toksin alabilir (4). Banyonuza 2 bardak Epsom tuzu dökün. 10-15 dakika içinde ıslatın. Bu, haftada 3 defaya kadar tekrar edilebilir. Alternatif olarak, tüm vücut banyolarını atlayın ve sadece ayaklarını ıslatın. Küçük bir küvet veya kovada ayaklarınızı ayak bileklerinin hemen üstüne ulaşan ılık suya batırın. 1/2 bardak Epsom tuzu ekleyin ve 30-60 dakika bekletin.
3- Çay Ağacı Yağı:Etkilenen bölgeye çay ağacı yağı sürtünmesi şişme ve iltihaplanmayı azaltır (4). Bir taşıyıcı yağa 5-10 damla çay ağacı yağı ilave edin ve etkilenen bölgeye hafifçe sürün. Derideki tahrişi sınırlandırmak için bir taşıyıcı yağ gereklidir. Taşıyıcı yağ önerileri, hindistancevizi yağı, badem yağı, avokado yağı veya zeytinyağıdır.4- karahindiba yaprağı:Sıvının boşalmasını teşvik eden doğal bir diüretik. Karahindiba ayrıca vücuttaki sodyum seviyelerini dengeleyecek potasyum içerir (4). Çayınıza karahindiba eklemeye çalışın.
5- maydanoz:Su tutma ve şişkinliği hafifletmek için idrar üretimini uyaran doğal bir idrar söktürücü .(5) 2 su bardağı suya 1 çay kaşığı kuru maydanoz ekleyin. 10 dakika kaynatın, süzün ve içilir. Maydanoz ayrıca çorba, salata veya sandviç için güzel bir ektir.6- MasajNazik bir masaj, kan akışını artıracak, kan damarlarındaki baskıyı hafifletecek ve şişliğin azalmasına yardımcı olacaktır. Etkilenen bölgeye ılık yağ uygulayın ve iyileşmeyi sağlamak için yumuşak sürtünme darbeleri kullanın. Önerilen yağlar hardal, zeytin veya hindistancevizi içerir.
Kaynak : mevlanadansozler.com
Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar
Hiç yorum yok:
Comments

Sponsorlu Bağlantılar