Burnu Karıştırmanın Zararı

Burnu Karıştırmanın Zararı
Özellikle kış aylarında insan burnunu daha fazla karıştırır. Burun karıştırma işi toplumumuz tarafından hoş karşılanmadığı için genelde insanlar yalnızken karıştırma işini yaparlar. Zaman zaman hepimiz burnumuzla oynarız. Burnumuzda bazen sümük gibi maddeler varken bazen de kaşındığı için karıştırma gereği duyarız. Peki, bu durumun kadar tehlikeli olabileceğini biliyor musunuz?
Burnumuzu karıştırdığımızda burnumuzun içinde sinüs bölgesinde yaşayan Staphylococcus aureus adında oldukça tehlikeli bir bakteri türü vardır ve bu bakteri vücudunuza girebilir. Bu mikroplar sinüslerde yaşar ve parmağınızı burnunuza soktuğunuz zaman bakterileri beslemiş olursunuz.

Mikropları beslemenin yanında ayrıca, parmağınızı burnunuza sokup karıştırdığımızda burun duvarlarını tahriş edersiniz. Bu durum kronik bir şekilde enfekte olabilir. Burunun toplanması hassas olan mukoza zarını zedeleyebilir ve sonucu kanama olur.
Burnunuzda scabbing oluştukça siz daha fazla kaşımak istersiniz. Böylece de tırnak altındaki virüsler, mantarlar ve bakteriler kan dolaşımına girip hastalığa neden olmaktadır.Burun kanamaları oldukça ciddi problemlerdir. Burun altından geçen 5 farklı damar vardır. Bu damarlar zarar görür ve damarlar zedelenirse iyileşme süresi artacaktır.
Bu denli zararsız olduğu düşünülen alışkanlığın bu denli etkilerini biliyor muydunuz? Lütfen sağlığınıza dikkat ediniz. Sizler bizim için çok değerlisiniz. Hayırlı ve sağlıklı günler dileriz
Kaynak : https://www.organikzamani.com

Yorumlar